Včelařské “výzvy” – včely

Koupíme včely. Jasně – jeden úl, jedno včelstvo. Pro začátek si pořídíme čtyři úly. Takže pokud dobře počítáme, budeme potřebovat čtyři včelstva. Na stránkách pro začínající včelaře se píše, že je dobré sledovat inzerci – přestárlých včelařů je prý dost a nestíhají. Tak prý prodávají včelstva. Taky se tam dočteme, že je lepší si pořídit vše nové kvůli prevenci zavlečení nemoci. A teď babo raď. V odborné literatuře se píše, že nejlepší je usadit roj, další odborníci zase prohlašují, že včely budou mít potom stále sklon k rojivosti.

Setkáváme se s pojmy včelstvo, roj, smetenec, oddělek. Hmm, úl jsme si vybrali s rámkovou mírou v plodišti 39×30, tak absolutně nechápu, proč většina včelařů nabízí oddělky na rámkové míře 39×24. Totéž se týká včelstev. Včelstva zamítáme, protože si chceme včelky pořídit na jaře 2016 a koupit vyzimované včelstvo na jaře je celkem finančně náročná záležitost. Ti naivové totiž kalkulují s tím, že se tyto náklady vykompenzují bohatou snůškou s návratností prodejem medu. My ale už stojíme na zemi – chceme první rok přežít, holky nestresovat a zvyknout je na nové prostředí a hlavně na nás. Připravit je v maximální síle na zimu a pokud možno bezchybně zazimovat. Dost úkolů pro začátek.

group-of-bees-1359819

Takže jsme rozhodnuti – koupíme silné oddělky se šlechtěnými královnami. Tyto oddělky budeme přes sezonu posilovat, aby jsme zazimovali silná a kvalitní včelstva. Šlechtitelských chovů je dost, zbývá vybrat ten nejlepší, což určitě nebude problém, protože se budeme řídit naší rámkovou mírou, typem úlu (ve speciální stati) a oblastí. Pro nás jasná volba – včela Kraňka.

 

About vlastik

Check Also

Zima včelařova

Máme zimu. Po dlouhé době opět tu pravou zimu. V lednu mrzne, v únoru se …

Jeden komentář

  1. Děkuji za zajímavý článek 🙂 Sháním různé informace o tom, jak se stat skvělým včelařem, zatím jsem našel tuto stránku konkrétně s tímto článkem: http://vcelimor.cz/serial-dil-3-kolik-vcelstev-si-poridit-zacatek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *